فروشگاه محصولات دانش مدیریت تکنولوژی و مدیریت بانکداری
مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه مدیریت تکنولوژی و نوآوری های فناورانه

معرفی و ارائه سمینار آموزشی: نوآوری در مباحث مالی

معرفی و ارائه سمینار آموزشی: نوآوری در مباحث مالی

سمینار آموزشی با ارائه فایل کلیات مدیریت تکنولوژی (پاورپوینت - 227 اسلاید) که صرفاٌ جهت مطالعه شرکت کنندگان قبل از برگزاری سمینار است توصیه می شود. سازمان هایی که متقاضی برگزاری این سمینار می باشند، محتوای سمینار را می توانند از طریق ارسال پست الکترونیکی به آدرس sharifan1@yahoo.com  تقاضا و دریافت نمایند. شایان ذکر است که برنامه سمینار کاملاٌ به صورت سفارشی و منطبق بر دستور سازمان و سطح علمی و حرفه ای شرکت کنندگان ارائه می گردد.

شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما استارتاپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند. امروزه فین‌تک‌ها از اهمیت بالایی در نظام مالی کشورها برخوردار هستند. رشد و گسترش فین‌تک‌ها در سال‌های اخیر به اندازه‌ای بوده است که توجه فعالان بازارهای پولی و مالی و مشتریان آنها را در تمام کشورها به خود جلب کرده‌اند. سابقه فین‌تک‌ها به حدود یک دهه می‌رسد اما رشد آنها بیشتر در چند سال‌ اخیر رخ داده است. شکل‌گیری فین‌تک‌ها در زیرمجموعه بانک‌ها یا موسسات مالی با روح فین‌تک در تضاد است. زیرا فین‌تک‌ها رقیب شیوه‌های سنتی مالی هستند و نمی‌توانند زیرمجموعه آنها باشند. فین‌تک ها می توانند هزینه‌ها را کاهش داده و در عین حال کیفیت ارائه سرویس‌های مالی را افزایش می‌دهند.
در ایران، در سال‌های اخیر به حوزه ی فین تک توجه خاصی شده است. حوزه مالی در کشور ما سال هاست بنا به شرایط و ضوابط، محیط بسته و محدودی را تجربه کرده است و همین امر تقاضای زیادی برای خدمات نوآورانه و فناورانه مالی در بین فعالان حوزه کسب و کار به وجود آورده که در استقبال از استارتاپ‌های فین تک نیز مشهود بوده است.
فین‌تک می‌تواند تکمیل کننده خدمات بانک‌ها و مؤسسات مالی باشد و نه جایگزین یا رقیبی برای آنها. بدین شکل که برای پاسخ دهی به نیازهای خرد بازار و برای دسترسی به تمام گوشه‌های بازار و پوشش دهی تمام نیازها، به موسسات چابک‌تر با خدمات متنوع تری نظیر استارتاپ‌های فین تکی وجود دارد. هریک از این استارتاپ‌ها با تعریف گروه خاصی از مشتریان، با ارئه راه حلی نهایی و سفارشی شده، بخشی از نیازهایی را که بانک‌ها و موسسات فعلی قادر به پاسخگویی به آنها نیستند، پوشش می‌دهند.
مطابق تعاملات صورت گرفته معاونت علمی و فناوری با بانک مرکزی ان شاءالله در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد بیش از پیش این حوزه با برداشتن سدهای قانونی و تدوین صلاحیت های فعالیت فناوری های مالی توسط دستگاه های ذیربط خواهیم بود.
به رغم مشکلات بسیاری که پیش روی این فناوری های مالی قرار گرفته است، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال آن است که بتواند در این زمینه مشکل گشایی نموده و با توجه به رسالت خود که حمایت از حوزه های نوآورانه است به توسعه این بخش هم کمک نماید.
به نظر می رسد به دلیل اینکه فناوری های مالی در حوزه های میان بخشی از جمله بازار سرمایه، بیمه، بانکداری فعالیت می کنند، نیاز است که تعاملی مشترک در دبیرخانه، کارگروه یا دفتری مشترک میان نهادهای مذکور در جهت تدوین صلاحیت های فعالیت و مشکل گشایی تشکیل گردد و بر این اساس پیگیری چالش ها، رفع موانع قانونی، تدوین و تصویب دستورالعمل ها انجام شود.

گرچه سال 2016 با رخدادهای گوناگونی پایان یافت اما سال پیچیده ای برای عرصه فناوری مالی یا «فین تک» ها بود. از یک طرف نوآوری و وضعیت فناوری های نوین تلنگر جدی را با راه اندازی مجموعه رگولاتوری  (regulatory sandbox) از سوی شورای قانونگذاری و نظارت فین تک با عنوان ( Financial Conduct Authority - FCA) دریافت کردند. براساس آمارها در سه ماهه سوم سال 2016 نسبت به دوره مشابه سال گذشته میزان سرمایه گذاری در فناوری های مالی نصف شد اما همچون سال 2016 ارقام سال جدید مغشوش هستند. اطلاعات  Pitchbook و Innovate Finance داستان های متفاوتی را روایت می کنند.  براساس آمار آن ها میزان سرمایه گذاری در فین تک ها در سال 2016 حدود 15.2 میلیارد دلار بود که نسبت به 14.9 میلیارد دلار سال 2015 بالاتر است.

باوجود مشکلاتی که هنگام قضاوت در مورد کارکرد فین تک ها در سال 2016 به چشم می خورد اما برای سال 2017 برخی چشم اندارهای مثبت هم وجود دارند. پیش بینی می شود در سال جدید پرداخت های موبایلی افزایش می یابند. بر اساس پژوهش (ABI Research) در سال 2017 میزان استفاده از کارت های بدون تماس (contactless cards) دو برابر می شود. حتی این موضوع مطرح می شود که با گسترش پرداخت های تلفنی، کارت های اعتباری و نقدی کم رونق تر از پیش شوند. به طور کلی انتظار می رود در سال آینده به تدریج در استفاده مردم از این کارت ها کاهش دیده شود، دیگر افراد در کیف پول شان کارت پولی استفاده نخواهند کرد و شاید حتی به تدریج کیف پول های جیبی ناکارآمد و ناپدید شوند و جای خود را به تلفن های همراه و دیگر ابزارها دهند. در کل هنوز بسیاری از مردم از پول نقد و چک استفاده خواهند کرد.

گفته می شود که سال 2017 سالی بی دردسر برای پرداخت های موبایلی نباشد. تعدادی از تحلیلگران و شرکت ها، نه فقط در فیسکو(FICO)، انتظار دارند به علت اجرای دستور سرویس پرداخت(Payments Service Directive) در پرداخت های موبایلی در اروپا اختلال ایجاد شود. با هدف ایجاد یک بازار جامع اروپایی برای پرداخت ها، این دستور نیازمند آن است تا بانک ها حساب های میانبر و رابطی را با دیگر حوزه ها همچون (اپلیکیشن های های پرداخت جدید) باز نمایند تا رقابت را بیشتر کنند. تمایل برای ایجاد فرصت های بیشتر برای خریداران، همچنین می تواند یک عناصر بیشتری از خطرات بالقوه را ایجاد کند تا مشتریان از خود بپرسند آیا اپلیکیشن های پرداختی که استفاده می کنند واقعا قانونی هستند.

در ادامه افزایش استفاده از پرداخت های موبایلی روند بالقوه دیگری هم برای سال 2017 پیش بینی می شود که آن هم ظهور آسیا و آفریقا به عنوان مرکز نوآوری های فین تک است. در کل ما در این دو قاره شاهد گسترش استفاده از تلفن همراه برای پرداخت های موبایلی یا حتی پول همراه (mobile money) خواهیم بود. به عنوان نمونه بسیاری از سالخوردگان در سریلانکا اکنون می توانند حقوق بازنشستگی خود را از طری برنامه موبایلی دریافت کنند. در همین حال میلیون ها نفر از مشتریان پول های موبایلی غیربانکی در کشوری همچون غنا پرداخت سود سه ماهه خود را هم از طریق موبایل دریافت می کنند.

گستردگی جغرافیایی و تعداد زیاد کشورها در این دو قاره عامل مهمی برای استفاده مشتریان از فناوری های نوین است. به همین دلیل انتظار داریم این روند روبه گسترش افزایش یابد. در واقع گزارش تازه اندیشکده مکنزی اعلام کرد اقبال روز افزون مردم و افزایش استفاده از امور مالی دیجیتال باعث کاهش تولید خالص ملی همه کشورهای درحال ظهور تا 6 درصد می شود که این میزان تا سال 2025 معادل 3.7 تریلیون دلار بالغ می شود. این امر بسیار محتمل است که طوفان آتی در نوآوری های فین تک از آفریقا و آسیا خلق شود. این امر می تواند فرصت هایی را برای همه اعضای این زنجیره ایجاد کند نه صرفا برای بنیانگذاران شرکت ها.

در نتیجه در این شرایط به نحو فزاینده ای سرمایه ها و مدیران، محلی فکر می کنند و دارایی ها پی آن ها شاهد فرصت های بیشتر سرمایه گذاری خواهند بود.

برای سال 2017 انتظار می رود در انگلستان فین تک به روند نوآورانه ادامه دهد و این روند تنها به افزایش پرداخت های موبایلی و موقعیت های بالقوه و همکاری با فناوری های نو محدود نمی شود. سال 2016 سالی بود که اف.سی.ای (FCA) به طور رسمی نام شرکت هایی را که به عنوان اولین گروه وارد مجموعه رگولاتوری می شوند اعلام کرد و به این تجارت اجازه داد تا تولیدات و خدمات جدیدی را در محیطی با نظارت و قانون های کم دردسرتر عرضه کنند. این مجموعه بخشی از پروژه نوآوری (Project Innovate) هستند که در سال 2014 به وسیله FCA ایجاد شد تا کمک کنند لندن تا حد ممکن به عنوان میزبان اصلی فین تک شناخته شود.

اگرچه هنوز بسیار زود است در مورد موفقیت این مجموعه رگولاتوری قضاوت کرد اما واقعیت این است که تعدادی از کشورهای دیگر هم  به دنبال تکرار و اجرای آن رویه هستند که این نشانه ای امیدوارکننده است. بنابراین برای فعالیت این مجموعه، 2017 سالی است که شاهد تغییرات در چارچوب های نظارتی و رگولاتوری های موجود خواهیم بود.

همچنین ممکن است امسال شاهد تغییر رگولاتوری نیز باشیم که به دنبال ساده تر ساختن دسترسی شرکت های فین تک به مجوزهای بانکی باشند. ما در حال حاضر شاهد چنین موضوعی در ایالات متحده هستیم. دفتر حسابرسی ارز(US Office of the Comptroller of Currency) به تازگی قانونی را وضع کرد که در آن شرکت های فین تک می توانند منشور بانکی داشته باشند. این امر به فین تک ها اجازه می دهد تا ساده تر از گذشته با موسسه های موجود مشارکت کنند یا هنگامی که خدمات مالی مشابه با بانک های سنتی ارایه می کنند منشور مختص به خود را داشته باشند و آن را اجرا کنند.

سال 2016 به علت وقوع برخی حملات سایبری بسیار قابل توجه بود نه فقط به علت هک اطلاعات بانک هایی همچون تسکو(Tesco Bank). برخلاف چنین پیش زمینه ای به نظر می رسد سال 2017 نوآوران و مشتریان فین تک (فردی یا شرکتی) شاهد افزایش علاقه مندی به سیاست های امنیت سایبری و پیشگیری از این خطرات یاشند. تحولات در زمینه فین تک در جهت توسعه ترتیباتی قدم خواهد برداشت که امنیت سایبری را بیشتر می کند.

در حالی که برای سالجاری نگرانی مشتریان در مورد امنیت سایبری افزایش می یابد خطر واقعی دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن افزایش علاقه مندی به فین تک باعث ازهم پاشیدن آن (از طریق افزایش انتظارات برای نوآوری) شود و این محصولات و فناوری ها به صورت واقعی مورد استفاده قرار نگیرند. هم اکنون تحولات و نوآوری ها در فین تک به وسیله بانک ها پیش بینی و اجرا می شوند. براساس پژوهش بانک استرلینگ یک چهارم معامله های فین تک از سوی بنگاه های بزرگ هدایت می شوند. همچنین بانک ها به این ادعای خود ادامه می دهند که مشتریان به آموزش بیشتر نیاز دارند. سال 2017 سالی خواهد بود که در آن فین تک ها با بیشتر تمرکز خود را بر مشتریان معطوف می کنند. اگر تکنولوژی های داغ نوین غیر قابل دسترس باقی بمانند، غیرقابل نفوذ باشند یا زبان محرمانه ای را بکار گیرند راه اندازی یک محصول جدید و در کل تمیال به استفاده از فین تک به سرعت از بین خواهد رفت.

سال 2017 سالی است که در داخل فضای فین تک تحولات و تغییرات زیادی رخ می دهد. پرداخت های موبایلی افزایش می یابند و انتظار می رود برخی تغییرات در رگولاتوری ها در انگلستان رخ دهد که به نفع فین تک تمام می شود. مهم تر اینکه احتمال می رود فین تک مشتری مدارتر شود. بانک ها یا شرکت های فین تکی کوچک تر، نیاز دارند تا به خوشه های مشتریان چشم بدوزند و فناوری های نوین خود را توسعه دهند.

نگاه به آینده در سال 2017 نوآوران را به این سو می برد که دریابند یک کسب وکار بسیار پیچیده با این تهدید جدی روبرو است.  اگر فین تک به یک تمرین دانشگاهی تبدیل شود یا اگر مشتریان سود و منافع خود را از دست دهند دیگر فین تک همچون گذشته توسعه نمی یابد زیرا مشتریان برای همیشه صبر نمی کنند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
technology_management_1753813_3076.zip699.5k